top of page

Český porcelán

Tradiční český porcelán z Dubí, nejen s cibulákovým vzorem.

Historie slavné porcelánky sahá do roku 1864, kdy dubský průmyslník p. Anton Tschinkel koupil od potomka nejstaršího místního rodu Floriana Waltera stavbu čp. 55, na jejímž místě vystavěl manufakturu na výrobu majoliky a po deseti letech i výrobu porcelánu.
Kde se vzal cibulák? Tento vzor vychází ze znázornění a spojení stylizovaných rostlinných motivů na pozadí východoasijské filozofie, avšak s přizpůsobením evropského stylu a jeho pojetí. Takto jej pojal jeho tvůrce v roce 1729 Johan Kretschmar, který byl v té době jedním ze skupiny výtvarníků první evropské porcelánky v Míšni.
A proč právě „cibulový“ vzor? Jeho název vžitý po celém světě vznikl zcela náhodně, a to mylným názorem, že granátová jablíčka znázorněna mimo jiné na okraji talířů někomu a to zejména i kolegům Johana Kretschmara, připomínala buď melouny, většinou ale cibuli. A tak se cibule rozšířila na „cibulový vzor“, přestože ji dekor ve svém celém grafickém pojetí vůbec neznázorňuje a tento druh zeleniny ani není a nikdy nebyl k výrobě „cibuláku“ potřebný.

bottom of page